Starostlivosť sama o seba

Počas prvého trimestra prijímajte väčšie množstvo sacharidov, proteínov a nasledujúcich vitamínov a minerálov:

  • Vitamíny skupiny B - sú dôležité pre vývoj a správnu funkciu tkanív a orgánov plodu
  • Kyselina listová (vitamín B9) je prevenciou v liečbe chudokrvnosti, zamedzuje vývojovým poruchám plodu, tzv. rozštepu chrbtice, až v 70%těhotenstiev.Jedným z najbohatších zdrojov sú kvasnice, listová zelenina, brokolica, špenát, ružičkový kel, chren, paradajky, kapusta, karfiol, strukoviny, pečeň, obličky, olejnaté semená alebo orechy.

Kyselina listová je nevyhnutná na delenie buniek, vývoj maternice, placenty, prsných žliaz, rast a vývoj embrya a plodu, podieľa sa na prenose genetickej informácie.
Nedostatok kyseliny listovej predstavuje pre plod nasledujúce riziká:
- zvýšené riziko potratu (v prvých týždňoch tehotenstva)
- zvýšené riziko predčasného pôrodu
- riziko nízkej pôrodnej hmotnosti
- riziko veľmi vážnych defektov neurálnej trubice


Dostatočným príjmom kyseliny listovej možno už pred počatím vo väčšine prípadov zabrániť defektom neurálnej trubice. Práve v prvých týždňoch tehotenstva sa vytvárajú zárodky nervovej sústavy plodu, neurálna trubica sa uzatvára už medzi 22. a 28. dňom po počatí, kedy mnoho žien ešte nevie o svojom tehotenstve.
Pravidelným užívaním kyseliny listovej po dobu 3 mesiacov pred otehotnenímm dosiahne žena optimálnu hladinu kyseliny listovej v bunkách a tkanivách. Kyselina listová sa po konzumácii musí najprv v organizme premeniť a až potom dochádza k vstrebávaniu, tzn. že až v tele sa kyselina listová mení. Telo 50% žien nedokáže kyselinu listovú z potravy spracovať! Budúce mamičky na kyselinu listovú upozorňujú aj lekári a je vhodné užívať ju vo forme výživového doplnku.

  • Železo spolu s kyselinou listovou rieši problém chudokrvnosti.
  • Vitamín C napomáhá obranyschopnosti organismu pred infekciami, dôležitý je pre cievy a kožu, proti únave a psychickému vyčerpaniu a urýchľuje proces hojenia.

Okrem vyššie spomenutých dôvodov pre doplnenie vitamínov a minerálov, tehotenstvo prináša so sebou aj tieto ťažkosti, ktoré si vyžadujú ich doplnenie:

  • kŕče v nohách – pomáha dostatočné množstvo horčíka
  • zvracanie – sprevádza začiatok tehotenstva = stráca sa veľké množstvo vitamínov, ktoré je potrebné doplniť
  • kozmetické zmeny – dostatočné množstvo vitamínu C bráni vzniku strií resp. pomáha ich vyhladzovať
  • riziko predčasného pôrodu – nedostatok horčíka môže vyvolať predčasné sťahy maternice, ktoré zvyšujú riziko predčasného pôrodu
  • špecifické potreby počas dojčenia – zloženie materského mlieka je najviac ovplyvnené vitamínmi B1, B2, B6, B12 a jódom
  • využitie energie z potravy – vitamíny skupiny B riadia lepšie využitie energie v organizme, ktoré je v tehotenstve podstatné